Slunečnici nemusíme nijak podrobně představovat. Známe její okrasné kultivary, ze kterých umí v květinářství vyčarovat nádherné kytice a vídáme ji i na rozlehlých polích, kde je pěstovaná pro svá olejová semínka.
Pokud máte často stres, sklony k depresím a tísnivé pocity, jsou slunečnicová semínka právě tím, co byste měli pravidelně po malých dávkách pojídat. Obsahují totiž látky, které vás těchto pocitů a obtíží můžou zbavit. Může za to i hořčík, který je v semínkách ve větším množství a kromě toho, že vyvažuje hladinu vápníků, umí pozitivně ovlivnit nervovou soustavu. Spolu s obsaženým vitamínem B6 výrazně zmírňuje riziko depresí.
V semínkách je obsažený také tolik potřebný draslík, který vyvažuje vliv sodíku. Draslík má na starost regulaci tlaku uvnitř buněk a sodík reguluje tlak mimo buňky. Stejně důležitý je i obsah selenu, který dokáže v organismu vyvolat opravné procesy DNA a podporovat obnovu poškozených buněk. Díky tomu je považovaný za zbraň proti rakovinovému bujení. Mangan zase aktivuje některé enzymy, které podporují v těle činnost štítné žlázy a jsou významné pro tvorbu zdravých kostí.
Někdy může být zábava, vylupovat si semínka jedno po druhém, ale pro lidi, kteří na to nemají čas, se prodávají v BIO kvalitě i vyloupaná nepražená i lehce pražená semínka. Při použití fantazie se dá pro semínka v kuchyni vytvořit mnoho možností využití. Můžou posloužit jako část různých ořechových směsí, hodí se i do těstovin a k doladění chuti salátů. Budou chutné i v různých pomazánkách, můžou se upéct jako součást chlebového těsta a určitě budou i příjemným doplňkem do různých masových směsí. Jsou také zdravou pochutinou na mlsání u televize, a i děti uvítají směs semínek a oříšků ke svačince.
Pokud má vyniknout chuť semínek a zlepšit se jejich stravitelnost, stačí semínka nechat odležet pár hodin ve vodě.