Používání elektroniky dnešní doby spolu nese jistá rizika. Ať už vlastníte chytrý telefon, notebook nebo stolní počítač, příslušná ochrana dat je vždy na místě. Nebudete-li věnovat zajištění svých důvěrných údajů dostatečnou pozornost, dostanete do nebezpečí své zařízení, osobní informace, a především sami sebe. Jaká je však účinná prevence před napadením dat a jak takové situaci předejít? Zde je pár našich tipů.
ANTIVIRUS: Mnohé programy se specializují na zabezpečení Vašeho počítače. Eliminují hrozby z vnějška, ale také detekují funkce zpomalující výkon a následně hledají způsoby řešení. Většinu z nich si můžete zdarma vyzkoušet a sami se přesvědčit o jejich spolehlivosti.
NEOTEVÍRÁNÍ PODEZŘELÝCH ODKAZŮ: Na internetu se nachází plno podvodných a nebezpečných stránek, proto je nutné se řídit zásadou neotvírání ničeho, co se Vám nezdá. Vlastněním antivirusu či jiného blokátoru potencionálních hrozeb máte z poloviny vyhráno. I přesto nepodceňujte problematiku a vždy si včas uvědomte, na co klikáte a jaké weby se chystáte navštívit.
STAHOVÁNÍ POUZE Z OVĚŘENÝCH ZDROJŮ: Ať už plánujete sehnání filmu na dlouhý zimní večer, nebo pouze hledáte pracovní materiály na internetu, vždy volte zásadně jen osvědčené zdroje. Berte na vědomí, že jedním z hlavních příčin virů je právě stahování, kde se skrývají v získávaných souborech další nechtěné. Bohužel ve většině případů nejsou systémem předem odhalené.
ZVÝŠENÁ OPATRNOST U E-MAILOVÝCH PŘÍLOH: Při obdržení mailu s anonymním odesílatelem či přicházející od neznámé osoby vždy nejprve zvažte samotné otevření. I v připojených dokumentech elektronické pošty se totiž může nacházet zamaskovaný škůdce.
Viry mohou silně poškodit Vaše zařízení a připravit Vás o podstatné dokumenty, vzpomínky a uchovávané soubory. Proto doporučujeme provádět průběžné zálohy, přičemž i v případě napadení neztratíte svá data. Taktéž stále dochází k jejich vývoji, je tedy nutné neopomínat kroky nepřetržitého zabezpečení.
PC