Snad u žádného alkoholického nápoje nezáleží tolik na jeho skladování, jako právě u vína. O víně toho už byly napsány stohy.
a) Jak jednotlivé druhy uchovávat.
b) Jak víno pít.
c) Z čeho víno pít.
d) Které víno lze skladovat a které nikoliv.
A o skladování bude právě řeč.Je úplně jedno, jestli jste si právě přinesli deset lahví nebo jen dvě. Pokud je nehodláte vypít hned následujícího večera, budete potřebovat místo, kde je uskladníte.
· Současná doba je nakloněna vínům, kterým se říká mladá.
Bílé víno, které spadá do této kategorie, můžeme uchovávat asi půl roku. Červené nám vydrží o půl roku déle. Aby tomu tak skutečně bylo, musíme dodržet některé podmínky.
o Teplota– jak známo, bílé víno se podává chlazenější nežli víno červené. A stejná zásada platí i jejich skladování. Bílé víno potřebuje skladovací teplotu mezi osmi a jedenácti stupni celsia a červené o čtyři stupně více. Pokud nemáme možnost dosáhnout přesně této teploty, nevadí. Horším prohřeškem je, když teplota kolísá.
o Vlhkost – nejlépe se bude Vaše víno cítit mezi šedesáti a pětašedesáti procenty. Pokud budeme mít více, hrozí nám vznik plísní. Jestliže vlhkost klesá, dochází k odpařování vína.
Víno nesnáší zeleninu
Nejlépe je víno skladovat ve tmě. Ale pokud nemůžete tento komfort svému nápoji dopřát, tak alespoň zajistěte, aby se nestřídala neustále tma se světlem. Největším prohřeškem je nechat na víno svítit sluníčko. To už si na něm asi moc nepochutnáte.
Pachy– jestliže chcete dát víno do sklípku, kde skladujete i zeleninu, budete se muset mezi nimi rozhodnout. Buď víno nebo brambory.
Poloha lahví– chcete mít víno v zásobě pouze několik týdnů? Pak může klidně postát. Jestliže tam má vydržet dobu delší, raději ho položte. Zátka bude tak zvlhčována vínem a nebude docházet k vysychání. To platí pouze pro korkové uzávěry. Lahve, které jsou uzavřené pevným uzávěrem, mohou po celou dobu stát.